Návštěvu Singapuru jsem neplánoval, prostě se tak jednoho dne stalo a na expedici jsem přizval svoji dceru Nelču. Jediné co jsem věděl o naší cestě bylo to, že má celý den pršet a místy i solidně chcát. Člověk by propadl depresi, ale já si přibalil jen pojistný deštník a zbytečně mi zabírá velikou část mého malého batůžku. Z mých cest po Asii jsem si odnesl poznatek, že předpovědi nevychází a jiné než hnusné asi nejsou na skladu předvídačů budoucí meteosituace. Jediné co jim vychází je teplota a to není žádné hrdinství, je tu buď teplo a vlhko nebo vlhko a teplo. Singapurská republika je městský stát, žije zde poloviční množství obyvatel ve srovnání s Českou republikou, ale musí se namačkat na menší počet plochy. Kdo chce trávit život v kolonách, ten si půjčí automobil s volantem u spolujezdce. Ostatní využijí nabídky metra, které mělo zkratku S.M.R.T a protože se asi doslechli o překladu do našeho jazyka, tak nyní tuto zkratku naleznete ojediněle.
Jedním z cílů mojí cesty byl výstup na nejvyšší singapurskou horu, vrchol Bukit Timah, který trčí nad hlavním městem. Vstupní formality téměř nulové, orientace v městské dopravě intuitivní a tak jsme se zcela bez problémů a po jednom rychlém přestupu dostali do stanice Hillview. V Singapuru nemusíte stíhat navazující spoj, neboť když vám ujede před nosem, tak holt za 3 minuty jede další (zatím nejdelší „čekačku“ jsem zažil šestiminutovou). Z města se tak dostanete do parku Bukit Timah velice snadno a skokově se ocitnete mezi opicemi, ještěry v království věčné zeleně. Při výstupu se zapotíte a do hlavy se vám budou cpát zvuky širokého spektra ptactva a občas nebudete věřit, že ty zvuky vyluzuje živý tvor (umí napodobit alarm i cirkulárku). Na vrcholu naleznete vysílače, přístřešek a zejména vrcholový kámen. Co zde nenaleznete ? Odpadky po turistech ! Na singapurském Everestu jsme potkali několik místních a musím konstatovat, že jsou velice příjmení a komunikativní. Nabídnou se, že vás vyfotí i dají tip na vhodné místo k obědu v oblasti, kde se také oni stravují. Oběd po zdolání vrcholu jsme tedy zažili mezi místními stánky s pokrmy a vybrat si můžete z kuchyně singapurské, čínské, indické, korejské …… zatím jsem nenarazil na českou :-). S plným žaludkem jsme se přesunuli do našeho grandhotelu Kapsle, dali krátký odpočinek v kosmické rakvi a večer se vydali na lov místního piva a za singapurskými atrakcemi a zážitky (foto napoví).
Bukit je v překladu kopec. O původu slova Timah v názvu hory kolují dvě verze. První tvrdí, že vzniklo zkomolením slova „temak“, což je místní druh stromu, latinský název Shorea roxburghii. Verze druhá odkazuje na kov „cín“ alias anglicky „tin“, ale prý na kopci nikdy nebyl těžen. Majorita volí verzi 1.
Dost bylo slov, užívejme.
Bukit Timah (163,63 m n. m.)
Singapur kdeco nezařazené
zájemci o S.M.R.T Gardens by the Bay hotel s megabazénem na střeše Lokál lokalizován na úspěšnou výpravu jen tak si viset něco k Televarieté ubytování v prvním patře a poslední třídě Nel v kapsli já přízemní….byl a jsem 🙂 skříňky na osobní věci apartmán 1+0 relax
další točené singapurské aj nesingapurské koupím si čemodán fronta do Michelin restaurace kachny kachny místní ultraspecialita čekačka s Tigrem jídlo visí překvápko maso, rýže, ořech, houba díky akvárko malá, ale naše! Indie pokus 1 pokus 2 když oni pivo lžičkou tak my taky ! a to mají ďůru ve střeše aj létající havěť jim tu léce Vánoce jsou tady ?
VIDEJA luksusní
https://www.youtube.com/shorts/Qt06WR8h5-8
https://www.youtube.com/shorts/9sjJYijJ5Qg
https://www.youtube.com/shorts/y2k1hYZozKI