Po zdolání nejvyššího bodu ostrova Rolas jsem si naordinoval jeden den relaxace, koupání a ochutnávání místních specialit. K výstupu na nejvyšší vrchol ostrova Svatého Tomáše mi majitelka kempu, madam Célia, připravila bohatou snídani na 5:00 ráno a to i přesto, že zde opět nešel elektrický proud (taková africká klasika). Z východního pobřeží jsem se musel přesunout na opačnou stranu ostrova, do městečka Ponto Figo. V místním kempu jsem se přivítal s mým průvodcem a jeho bratrem a šlo se. Po cestě bláto, bahno, voda, kluzké kameny, všude zeleň a zejména velmi vysoká teplota a extrémní vlhkost. Ve vyšších partiích cesty byly svahy tak prudké, že člověk uvítal existenci kořenů a větví a byl rád, že přes hustou vegetaci nebyly vidět kolmé stěny po jejichž hranách horal musel kráčet. Cesta nahoru trvala necelých 7hodin a prodloužilo ji několik přestávek na odpočinek, jedna obědová pauza. V kempu pod vrcholem se vůdce proměnil v kuchaře a vytvořil na ohni vynikají večeři. Já si z trička a kraťasů vymačkal 1,5litru potu a nechal vše sušit na slunci a při svitu luny (byl úplněk). Ráno jsem pochopil, že se musím obléct do mokrého oblečení a ve výšce cca 2000 metrů nad mořem pokračovat v cestě jako vodník. Při východu slunce začal výstup na vrchol, který měl být dle mapy vzdálen tak 5minut, ale vůdce tvrdil, že cesta na vrchol bude trvat 30-40minut. Po 5 minutách chůze jsem pochopil, že něco je jinak než máme v mapách. Došel jsem na pozici, kde mapy tvrdí, že se zde nachází vrchol, ale viděl jsem před sebou vyšší kopec. Tento kopec se nacházel za krátkým, nicméně velmi ostrým sedlem a tak jsem musel lézt dolů, abych pak šplhal zase nahoru velmi příkrým terénem. Za mokra bych nechtěl tuto cestu absolvovat, to by byl extrémní adrenalin. Na vrcholu se nachází betonový monument udávající výšku 2024 m n. m. a tento vrchol je skutečně nejvyšším bodem ostrova. Před cestou na tento ostrov jsem netušil, že se mi podaří objevit chyba v mapách Google i mapy.cz . Po návratu z vrcholu do kempu mne již čekala veliká a pestrá snídaně a následný sestup k moři. Opět jsem se tak zapotil, že komplet oblečení bylo 100% nasyceno a ze mne tekl pot a já ztratil na váze tak 5kg :-). Ve spodních partiích cesty nabídl vůdce výlet pod 15 metrů vysoký vodopád, ke kterému jsme se museli dostat průchodem přes malý tunel, do kterého tekla voda z aquaduktu. Tunel byl úzký, nevysoký, ale za to velmi dlouhý a člověk se musel brodit vodou. Adrenalin a osvěžení v jednom. Vodopád Angolar ….. jedním slovem krása a já se konečně ochladil. Čistá doba sestupu trvala 3,5h a v kempu Mucumbli u moře jsem si musel dát povrcholové pivo Rosema z místního pivovaru. Kemp krásný – doporučuji.
Vrchol Pico de São Tomé se podařilo nalézt i zdolat !
Pico de São Tomé – 2024 m n. m. (skutečná poloha GPS: 0.2688309N, 6.5410170E)
a zase pláže ve vsi kde je můj surf ? hospoda ! tak na jedno v Sao Tome city na jedno vesnice místní a nemístní palmové víno dojel restaurant . výhled neztrácejte hlavy a život jde dál
Tak to je veľká paráda!! Gratulujem!
Jaro, díky. Byl to super výšlap a hodně odlišný od vrcholů co jsem doposud zažil. Kombinace blahno (bláto + bahno) a vše klouzavé (kořeny, kameny, ….. vše) k tomu teplota a vlhkost …….. nepopsatelné = to se musí zažít. Vylepšil jsem si řidičské dovednosti a za tmy již poznám nebílého člověka na víc než 5m. Jiný svět. /// Volba kempu byla velká výhra – 100% umístění a provedení, úžasná a neuvěřitelně vitální majitelka Célia, její psí kámoši + míca ….. a k tomu další super hosté. Příště bych navštívil i Princův ostrov. Snad mi bude přáno.